Průhonický zámek
Pracovitost, Rozum a Odpovědnost

Doprava

Občané Průhonic si za hlavní cíl svého strategického plánu zvolili snížení intenzity tranzitní dopravy a tento cíl hodláme dodržet.

Dopravní problém Průhonic číslo 1

D1 ráno směrem do Prahy ucpaná už před E8, tzn. auta mířící do Prahy sjíždějí na E8 a jedou přes Čestlice k E6 a zpět na dálnici nebo na Uhříněves, čímž blokují kruhák u E6. Některá vozidla z E8 přes Dobřejovice míří na Rozkoš a ke Kunratické spojce, některá sjíždění na E6 a jedou skrz Průhonice a odbočují na Újezd nebo jedou také přes Rozkoš na Kunratice. Odpoledne, např. vždy v pátek odpoledne, je situaci opačná.

Dopravní problém Průhonic číslo 2

Doprava dětí autem ráno do školy. Kapacita příjezdových cest, jakož i parkovišť, je ve srovnání s počtem vozidel nedostatečná, auta se složitě vyhýbají a nemají, kde legálně zaparkovat. To vyvolává stres u posádek vozidel i obyvatel okolních domů.

Vyřeší dopravní problémy Průhonic vestecká spojka?

Nevyřeší, protože se jedná o původní verzi dálničního obchvatu Prahy v původní krátké variantě (JVK), jehož smyslem bylo odvést tranzitní dopravu z Prahy. Tuto funkci plní realizovaný Pražský okruh ve variantě JVD neboli D0. Průhonicím ani jiným obcím nepřinese v plánované podobě nic dobrého a proto jej také Vestec, Jesenice, Šeberov (Hrnčíře) a Křeslice odmítají.

Silniční obchvat Průhonic pro tranzitní dopravu

Je zde ovšem dopravní stavba, která by naše problémy z větší části vyřešila, tou stavbou je obchvat Průhonic. Z kruhového objezdu u Lidlu je nyní jeden výjezd prázdný, bude se ale stavět komunikace až k ulici K dálnici, dále bude silnice pokračovat na pozemky mezi dálnicí a ulicí Třešňová. To by byl první úsek obchvatu, který by dále vedl těsně u protihlukové stěny souběžně s dálnicí, pak by mohla silnice postupně vést v zářezu tak, aby pomalu klesala a přes Botič vedl most (pod ním by zůstala i cyklostezka). Za Mostem by pak pokračoval obchvat na Újezdskou, kde by končil kruhovým objezdem.

Obchvat by představoval jeden z našich větších projektů s potenciálem zasáhnout do života mnoha občanů, takže bychom vás o něm určitě nechali rozhodnout v referendu.